“Sivilce Nedir? Sivilce Nasıl Geçer?”

0

Sivilce, vücudumuzun salgılamış olduğu yağların doğal yollarla dışarı çıkamaması sonucunda meydana gelen cilt problemidir. Cildin aşırı yağlanması dolasıyla yüzde siyah nokta oluşmaya başlar, bu siyah noktaları sıkmak veya hatalı yöntemlerle tedavi etmeye çalışılması sivilce oluşumuna sebep olur.

Genelde daha çok ergenlik zamanındaki kişilerde görülmekte olan ve uzun vade geçmeyen sivilceler asıl nedenleri ise aşırı hormon salgılanması kaynaklıdır. Çıkan tüm sivilceler ne olursa olsun sıkılmamalı ve oynanmamalıdır çünkü deride geçmeyen izlere sebep olabilir. Yüzünüzde kendiliğinden meydana gelen, geçmeyen ve gün geçtikçe artarak sayısı çoğalan sivilceler vücudun gönderdiği sinyaldir. Kesinlikle bir uzmana danışarak tedavi edilmesi gereklidir.

Ergenlik dönemi haricinde kişilerde geçmeyen türde sivilcelerin temel sebepleri şöyledir:

  • Şeker hastalıkları
  • Tiroid Hastalıkları
  • Kullanılmış olan ilaçların yan etkileri
  • Yanlış yapılan cilt bakım tedavileri
  • Aşırı kozmetik ürünlerin kullanılması
  • Makyajlı ya da makyajsız cildin rutin olarak temizlenmesi
  • Kötü beslenme alışkanlıkları
  • Hormonal sebepler

SİVİLCE NASIL GEÇER?

Sivilce tedavisinde genel olarak yapılan yanlış, cilt tipini bilmeden uygulanan tedavi yöntemleridir. Günlük hayatımız içerisinde geçici ve hafif şekilde olsun sivilceler için bu güzellik salonlarına başvurulabilir. Fakat; sivilceler eğer geçmiyorsa ve yoğun şekilde çıkmasını sürdürüyorsa muhakkak alanında uzmana danışılması gereklidir.

Cildinde sivilce çıkan kişilerin yaptığı en büyük hata ise sivilceleri sıkmaktır. Sivilce sıkıldığı zaman içeride oluşan iltihap bakterileri farklı noktalara yayılmaya başlar. Sivilce bir kaç gün içerisinde tedavi edilen bir hastalık olmadığından sabırla tedaviye devam edilmesi gereklidir. Cilt tiplerine göre ilaç tedavisine başlanmalı ve verilen ilaçlar doktorun önerdiği miktarlarda ve sürede kullanılmaya başlanılmalıdır. Kişi eğer cilt tipinin biliyor ise, vücuduna nelerin yarayıp nelerin dokunduğunu hakimse doğal tedavi yöntemlerine başvurup sivilce sorununa çözüm bulabilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası