Çikolata sivilce yapabilir mi ?

0

Her yaş gurubunda bulunan kişilerin yaşadığı sivilce problemleri hormonlarla alakalıdır. Fakat gençlik dönemi sonrası cildiniz önemli değişikliklerden geçmektedir, Gençler için uygulanan sivilce tedavileri daha yaşlı bir kişinin cildi için oldukça zorlayıcı ve fazla sert olabilmektedir. Genel olarak yetişkinlerde çıkan sivilceleri ve gençlerdeki sivilceleri tedavi etmekte kullanılmakta olan maddeler birebir aynıdır. Çikolata çocukların ve gençlerin severek tükettiği yiyeceklerden bir tanesi. Ancak fazla tüketmesin diye ‘sivilce yapar’ derseniz, oradaki bir yetişkin tarafından ‘aslında yok öyle birşey’ yanıtını alabilirsiniz.

 

Kızarıklık ve sivilce dökmeyle kendisini gösteren cilt hastalığının oluşmasında birçok unsur etkili olmaktadır. 1960’lı yıllara kadar tıp camiası tarafından çikolatanın sivilceleri ‘azdırdığı’ görüşü hakim durumdaydı. 1940 ve 1950’lerde yazılmış olan tıp kitaplarında sivilce tedavisi için çikolata da dahil olmak üzere şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerektiği yazılmaktaydı.

Fakat 1969 J.E Fulton önderliğinde yapılan bir araştırma sivilce ile çikolata arasında bağlantısını çürütmüş gibi göründü. Hafif ve orta derece sivilce olan 65 kişi iki farklı gruba ayrılarak bir ay süresi boyunca her gün çikolata yemeleri söylendi. Gruplara kakao oranları birbirlerinde farklı çikolatalar dağıtıldı. Yapılan araştırmacılar neticesinde, çikolataların olumsuz etkisinin olmadığına karar kılındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası