Sivilce türlerini tanıyalım

0

Genellikle ergenlik döneminde gençlerin baş belası haline gelen sivilce türleri hakkında uzmanlardan alınan bilgilere göre her sivilce aynı tür değildir. Hatta çıkış nedenleri ve tedavi yöntemleri de farklıdır. Ancak her şeyden önce cildinizi temiz tutmanız ilk başta yer alan bir önlem olarak sıralanmaktadır.

Mikrokistler, kapalı komedonlar (2 ila 3 mm)
Mikrokist veya kapalı komedonlar beyaz nokta olarak da adlandırılmaktadır. P. acnes bakterileri, keratin, sebum, ve cilt hücresi proteinlerinin birikmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu mikrokistlerin açılma durumu da söz konusu olup açık komedon haline de gelebilmektedir. Ayrıca mikrokistlerin iltihaplanabilme olasılığı da vardır ve püstül ve papüller de oluşturabilirler.

Açık komedonlar (1 ila 3 mm)
Açık komedon siyah noktalar olarak da bilinmektedir. Sebumun oksitlenmesi sonucu rengini almaktadır. Komedonlar dışarıdan bir temas olmadan kendi kendine de patlayabilir. Dokunulmadığı sürece iltihaplanma ihtimali çok düşüktür. Bu sebeple sivilcelerini ellemez isen daha çabuk geçer şeklinde bir kanı yaygınlaşmıştır.

Papüller: iltihaplı kırmızı sivilceler (< 5 mm)
Sivilceler kırmızılıklarına ve büyüklüklerine göre sınıflandırılmaktadır. Dokunulduğu anda acı ve sıcaklık hissedersiniz. Püstüle dönüşebilir ya da kaybolabilir.
Püstüller: iltihaplı sarı sivilceler (>5 mm)
Sivilceler içi irin dolu sivilce şeklinde tanımlanmaktadır. İçindeki sıvı boşaltıldıktan sonra kaybolabilir ancak yine de yeniden çıkma eğilimi vardır. Temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken sivilce türüdür. İçindeki irin akıtıldıktan sonra bir gazlı bez yardımıyla ve alkolle iyice temizlenmelidir.

Nodüller
Nodüller akne formunun en kötü olanıdır. Büyük ve iltihaplı yuvarlak sivilcelerdir. Cildin yüzeyinde veya alt tabakasında hissedilebilmektedir. Apse yapabilir, patlayabilir aynı zamanda iz de bırakabilirler. Bazı kişilerde nodülün çukur şeklinde izler bıraktığı görülmüştür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası