Sivilce Nedir?

0

Bir çeşit cilt hastalığı olarak tanımlanan sivilce, ergenliğe yeni girmiş bireyler tarafından çokça tedavi talebi gerektiren bir problemdir. Hem gençler hem de yetişkinlerin problemi olan sivilce, sürekli olarak sivilce nedir sorusunu gündeme getirmektedir.

Sivilceler ergenlikle beraber farklı çalışmaya başlayan hormonların, düzenli olarak yağ depolaması sonucu oluşur. Fazla yağ depolayan hücreler bir zaman sonra bu birikimi dışarı vurmak isteyeceklerdir. Bu sebeple sırt bölgesi ve yüz bölgesi gibi vücudumuzun en çok yağ bulunduran kısımlarında sivilceler gözlemlenir.

Sanılanın aksine sivilce sadece ergenlik problemi değildir çünkü bazı bireylerde kırk yaşına kadar sivilce gözlemlenebilmektedir.

Sivilce nedir sorusunu daha bilimsel açıklamak gerekirse; cildimizin dokularının yağ sonucu tıkanması ve bunu pilosebase denilen doku bozukluğu ile dışarı atması diyebiliriz. Her ne kadar can sıkıcı bir problem olsa da sivilce, tedavisi mümkün olan ve birazcık da sabır gerektiren bir hastalıktır.

Sivilce Tedavisi

Sivilce tedavisi cilt doktorlarının en sık uyguladığı tedavi sıralamasında ilk sırada yer alır. Dermatologlar gelen hastanın sivilce yoğunluğuna ve kan tahlili sonuçlarına göre bir süreç belirlerler. Hastaya verilen ilaçlara ve zaman zaman da haplara ek olarak, beslenme düzeninde değişiklik yapması önerilir.

Kan tahlilleri baz alınarak problemin neden kaynaklı olduğuna bakılır zira bazen sivilceler içten gelen bazı hastalıkların habercisi olabilir. Her ne olursa olsun her hastalık gibi sivilcelerde de sabır, en iyi sonucu almak için, en gerekli faktördür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası