Sivilce Neden Oluşur?

0

Hemen hemen her insan hayatında en az bir kere sivilcelerden muzdarip olmuştur. Ergenliğe girip de sivilce neden oluşur diye sorgulamamak olmaz. Bu derde o kadar çok çare aranır ki artık insanın kafası sivilce maskeleri tarifi ile dolup taşar hale gelir. Gelin biz olayı bilimsel bir şekilde sizler için açıklayalım.

Minik minik kırmızı şekilde çıkan ve gününüzü mahveden bu kabarıklıklar;

  • Genetik sebeple çıkıyor olabilirler.
  • Çevresel faktörle cildinizi kötü etkiliyor olabilir. Eğer havası kirli bir mekanda yaşıyorsanız daha çok sivilce oluşacaktır.
  • Ergenlikle beraber değişen hormonlar en büyük sebeptir. Ergenliğe bağlı olarak değişen vücut hücrelerimiz daha çok yağ depolar ve fazla depolanan yağ bir süre sonra sivilce olarak dışarı atılır.
  • Testesteron hormonu fazlalığı sivilce olarak ortaya çıkabilir.
  • Zaten ergenlikle beraber yağ depolamaya başlayan vücudunuza, bir de siz yağlı yiyecekler ile takviye yapıyorsanız sivilce kaçınılmaz olacaktır.

Sivilce Tipleri

Sivilce neden oluşur sorusundan sonra en çok araştırılan diğer konu ise sivilce tipleri nelerdir sorusudur. Sivilce tipleri kendi içinde üçe ayrılır.

  1. Akne Vulgaris

Ergenliğe bağlı oalrak yüzde çıkan ve etrafı sarı bir halka ile kaplı olup, bir de siyah nokta içeren sivilce türüdür.

  1. Akne Conglabata

Gövdede görülen bu akne türü genellikle büyük lokaller şeklinde olur ve kişiye acı verir.

  1. Akne Fulminans

Ergenliğe girmiş olan erkeklerde testesteron hormonun çokluğuna bağlı bir şekilde görülür. Derin ve onarılamaz izler bırakabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası