Lazerle yapılan sivilce tedavisinin yan etkileri nelerdir?

0

Aktif şekilde sivilcelerin olduğu bazı dönemlerde lazer tedavisi uygulanmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar cilt yenileme tekniklerini anlattı.

Lazer ile yapılan cilt yenileme yöntemi kullanılarak derin ve yüzeysel olan izler hafifletilebilmektedir. Sivilce izleri tedavisinde kullanılmakta olan lazer yöntemi ikiye ayrılmaktadır.

1.Cildi soyarak yapılan yenileyen lazer (ablative laser) ile sivilce – akne izi tedavisi

Ablative lazer derinin üst tabakasını soyarak etkili olur. Diğer yandan derideki kollajenin yapımını uyardıkları düşünülmekte. Derinin yenilenmesi ile sivilce izleri azaltılmaktadır. Bu amaç ile CO2 lazer Erbium (YAG) lazer kullanılır.

Lazer ile sivilce izi tedavisi nasıl yapılmaktadır ?
Benzer soyma yöntemlerine göre  kimyasal peeling yani soyma üstünlüğü, lazer ile soyma derinliğini kontrol edebilmesinin mümkün olması özelliğidir. Diğer soyma teknikleri derinin alt kısımlarına kontrollü bir halde inmek oldukça zordur. Bunun haricinde dermabrazyon yönteminde etkiler, operasyon öncesinde ve sonrasında bakım ve yan etkiler ortalama aşağı yukarı aynıdır.

LAZER TEDAVİSİ HANGİ ZAMANLARDA UYGULANMAMALI?

Lazer ile cilt yenileme isotretinoin kullananlar ve kullanım bitiminden sonra 6 ay içinde e tedavi olarak yapılamaz. Aktif sivilcelerin bulunduğu dönemlerde lazer tedavisi uygulanmamalıdır. Sivilcelerin artmasına sebep olabilir. Lazerle cilt soyma işlemleri koyu tenli kişilerde oldukça risklidir. Soyulan bölgelerde renk açılması gözlemlenmektedir. Bu sebeple yaz aylarında yapılması sakıncalıdır. Güneşten korunmaya büyük özen gösterilmelidir.

Lazer ile yapılan cilt yenileme işlemini sonrasında cilt kızarır ve şişer. Bu iyileşme dönemini içerisinde doktorlar hastalarına iyileşmeyi hızlandıran merhem ve bandaj önerecektir. Lazer ile yapılan cilt yenileme işlemi sonrasında kızarıklık ortalama birkaç ay sürebilmektedir. Lazer tedavisi sonrasında uzun zaman güneşten kaçınılmalıdır. Yapılan lazer uygulamalarının  yan etkileri içerisinde, derin izler, koyu veya açık renkli lekelenme infeksiyon, Herpes virüs infeksiyonunda yayılması sayılabilir.

2. Cilde soyma işlemi yapmadan yenileyen lazerler (non-ablative laser) ile sivilce izi tedavileri

Bu yöntemde kullanılmakta olan lazerler en üste bulunan deriyi soymadan, derinin alt tabakalarını etkileyeme yaparak tüm sivilce izlerini tedavi etmektedir. Kollajenin ısınmasını sağlayarak cildi gerdikleri böylelerde sivilce izlerinin azalmış olduğu düşünülmektedir. Ofis şartlarında bile uygulanabilen bu yöntem oldukça yenidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası