Stres cilt sağlığını nasıl etkiler ?

0

Aşırı stres sonrası artan kortizol hormonu ile bağlı olarak ciltte kollagen ile hiyalüronik asit sentezi azalması üzerine ciltte kuruluklar, ince kırışıklıklar, çizgi ve cansız bir görünüş oluşabilmektedir.

Stres cilt sağlığımızı etkilemektedir. Dermatoloji dergisinde yayınlanmış olan bir çalışmaya göre, zaman olarak stresle yaşamak hem genel hem de cilt sağlığınızı olumsuz şekilde etkiler. Bahsettiğimiz çalışma neticesinde, stres kaynaklı meydana gelebilen birçok dermatolojik rahatsızlık olabilmektedir.

Örnek vermek gerekirse sedef hastalığı kronik olarak görünen bir cilt hastalığıdır ve cildinizde kırmızı lekelerin oluşmasına sebep olur. Sedef hastalığı  aşırı ağrı ve acıya da neden olabilir; bu cilt problemleri stres yüzünden daha da kötüleşebilir.  Aynı şekilde saçkıran hastalığı da stresten etkilenmektedir. Saçkıran rahatsızlığı otoimmun türde bir hastalıktır ve bağışıklık sisteminde oluşan çeşitli problemler belli bölgelerde saçsız kalmasına sebep olabilir. Bu rahatsızlık stres ve anksiyete ile doğru yönde ilişkilidir.

Cildi daha hızlı yaşlandırabiliyor

Kronik stresler olumsuz etkisi yüzünüzde göstererek olduğunuz yaştan daha yaşlı görünmenize sebep olabiliyor. Aşırı stres yüzünden artan kortizol hormonuna bağlı cildinizde kollagen ve hyaluronik asit sentezi azalması sonucu cildinizde kuruluk, ince kırışıklık, çizgiler ve cansız bir görünüş oluşabilmektedir.

Cilt hastalıklarını alevlendirebiliyor

Stres altında salgılanmakta olan kortizol ve adrenalin hormonları etkisi ile  vücutta ortaya çıkan inflamasyon yanıtına bağlı sebeplerle sedef -, egzama, gül hastalığı,  v.b bir çok cilt hastalığı stresle alevlenebilmekte. Yapılan çeşitli çalışmalar dermatoloji hastalarının  ortalama yüzde 30’unda sorunların psikolojik bir problem neticesinde kaynaklandığını göstermekte.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası