Cilt bakımı ve sağlığı gerçekleri

0

Her şeyde olduğu gibi cilt bakımı ve sağlığı hakkında farklı efsaneler ve mitler kulaktan kulağa dolaşıyor; fakat bu tür gerçek olmayan tüm bilgiler cilt sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Cilt bakımı konusu, ne yazık ki hak ettiği önemi görememekte. Bunlara ek olarak, vücudumuzun önemli ve en büyük organlarından olmasına karşın, nedense çoğu zaman cildimizi ihmal etmekteyiz. Aslında çoğu kadın cildine estetik açıdan önem veriyor. Ancak cildinizi güzel görünmesini sağlamak haricinde başka birçok işleve sahiptir. Cildiniz vücudunuzu tüm dış etkenlerden korumakla sorumludur. Aynı zamanda hava, sıcaklık ve bakterilere karşı adeta bariyer görevi üstlenir. Cilt vücudunuzun başka bölgelerine meydana gelmekte olan değişiklikleri yansıtan organımızdır.

Örnek vermek gerekirse akciğerde meydana gelen bazı tümörler ciltte kızarıklıklara gösterebilir. Genel olarak birçok hastalığın ilk görünen semptomları ise ciltte ortaya çıkmaktadır.  Fakat cilt, dokunma hissi deneyimlememizi sağlar; dış görüntümüzü ve öz saygıyı da etkiler.

Su, cilt bakımı için önemli mi?

Su için ilgili bu yaygın görüş oldukça gerçektir. Su içmek, tüm vücudunuzun düzgün şekilde çalışabilmesi için gerekli. Cildimizin sağlığı için mutlak suretle su içmeniz gereklidir. Cilt sağlığı için günde ortalama 6-7 bardak su içmeniz gerektiği efsanedir. Günde ortalama 6-8 bardak arası su içmek gereklidir bu ortalama bir orandır. Vücudunuz tarafından ihtiyaç duyulan su miktarı farklı faktörlere göre oldukça değişkenlik göstermektedir. Egzersizler, yaşadığınız ortamın sıcaklığı veya günlük diyetler içmeniz gerekli olan su miktarını değiştirmektedir. Aynı zamanda içtiğiniz su miktarı cildinize hemen etki etmez.

Cilt sağlığı için bazı tavsiyeler

Cilt sağlığı ve bakımı ile ilgili tüm bildiğiniz şeyler aslında gerçekte doğru olmadığını gösteriyor. Eğer cilt problemleri canınızı sıkıyorsa ve cildinizle alakalı merak ettiğiniz başka tür şeyler varsa mutlak suret ile doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul ediyorum Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası