«
  1. Ana sayfa
  2. SİVİLCE TEDAVİSİ
  3. SİVİLCE OLUŞUMU, SİVİLCE NEDEN ÇIKAR

SİVİLCE OLUŞUMU, SİVİLCE NEDEN ÇIKAR

Sivilceler Neden Oluşur? 

Yapılan araştırmalarla, sivilce oluşumu ile ilgili süreçte oluşum nedeni ve temizleme işlemleri detaylandırılmıştır. Sivilce oluşmasına yol açan nedenler, cilt yapısını etkileyen süreç, sivilcenin yayılma nedenleri ve nasıl önlenebileceği biliniyor.

Sivilce Genetik Mi?

Sivilceler, günümüzde yeni teknolojiyle ve büyük kitlelerin test edilmesiyle yapılan araştırmalarda genetikle ilgili net sonuçlara ulaşılamamıştır. Ailenin yoğun bir şekilde sivilceli olması durumunda, çocukların da hormonlarının çok sivilceye sahip olacak şekilde etkilenebildiği biliniyor. Bazı bireylerde ise bu durum tam tersi şekilde işleyerek, yağlı cilde sahip olmalarına rağmen çok sivilceli olmadıkları görülebiliyor.

Sivilce Kirlilikten Mi Oluşur?

Sivilcenin çıkma nedeni asla kirlilik olarak tanımlanamaz. Sürekli olarak dış ortamla temas eden yüz ve eller gibi bölgelerin dışındaki alanlarda da sivilce çıkması mümkündür. Bu süreç tamamen hormonal duruma bağlı olarak geliştiği için, dış ortamın kirliliği ve maruz kalınan oranı büyük bir fark oluşturmaz.

Cildi Temiz Tutmak Sivilceyi Önler Mi?

Sivilce sıkıldığında, iltihabın dağıldığı bölgeye ve açık olan cilt çevresinin temiz tutulmasına bağlı olarak yeni oluşumlar önlenebilir. Her gün duşa giriyor olmanız, sürekli olarak temizleyici materyaller kullanmanız yeterli değildir.
Hormonlarınızı dengeleyemediğiniz, yağ oranınızı düzenleyemediğiniz sürece, sivilcelerin çıkmasını engelleyemezsiniz. Çıkmasından önceki süreçte herhangi bir çözüme ulaşılamaz fakat çıktıktan sonra temizleme işlemlerinde cilde zarar vermeyecek önlemler alınabilir.

Sivilce Neden Çıkar?

Sivilcenin çıkma nedeni tamamen cilt altındaki bölgeyle alakalı bir durum değildir. Yağ salınım süreci, normalden çok daha farklı bir şekilde işlemeye başlayabilir. Bu tarz durumlarda özellikle saç derisi, sırt, göğüs, yüz gibi bölgelerinde sivilceler çıkmaya başlar. Kollarda, ayaklarda çıkması da söz konusudur. Sivilcenin çıkmasına neden olan temel durum, yağ kanalındaki fazla salınımın ardından yaşanan tıkanmadır.

Tıkanan bölge, daha sonra mikroplar tarafından üreme alanı haline gelir. Mikropların çoğalması ve yağları parçalaması ise doğrudan o bölgenin cilt yüzeyinde sivilce oluşumuna yol açar. Sivilce oluşumu hiçbir zaman için sağlıklı bir cilt yapısını gösteren bir durum değildir. Sağlıksızlık olarak da anlaşılmamalıdır. Yaşa, belirli dönemlere, bulunulan bölgeye ve hormon yapısına bağlı olarak, sivilce oranında değişim görülebilir.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *