«
  1. Ana sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Uzman Tavsiyesi Alarak Diyete Başlamak

Uzman Tavsiyesi Alarak Diyete Başlamak

Uzman Tavsiyesi Alarak Diyete Başlamak

Zayıflamak için herkesin bir takım fikirleri vardır. Bir kısmı ekmeği tamamen diyetten çıkarmaktan bahseder, bir kısmı asla yağ tüketmemekten, bir kısmı ise yan etkileri öldürücü boyutlarda olan zayıflama ilaçlarından. Maalesef haberlerde sürekli gösterilen, zayıflama haplarının yol açtığı ölümler, başlıkları bile insanlar açısından caydırıcı olamıyor.

Uzman Kimdir?

Zayıflama konusundaki bu sağlıksız fikirler ne kadar ikna edici olsa da, bunlar yanlış, eksik veya sağlığa zararlı önerilerdir. Kabul edilmek istenmese de, beslenme ve diyet konusunda eğitim almış uzmanlara danışmak en faydalı fikirdir. Beslenme ve diyet uzmanı veya diyetisyen olarak tabir elden bu kişiler, sağlık bilimleri fakültesinde 4 sene eğitim almış, bu eğitim kapsamında temel tıp bilimlerini de öğrenmiştir. Bu yüzden uzmanlar, hazırladıkları programlarda kişinin tıbbi kimliğini de sorgular. Çünkü her hastalıkta ve alınan her ilaçta diyet programı değişeceği gibi, boy, kilo ve hatta bel çevresi de diyeti yazarken göz önünde tutulur. Bunu yanında gerekli kan tahlilleri de incelenir. Örneğin danışan kişinin kolesterol değeri yüksek ise kolesterolü kısıtlayan bir diyet yazar.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zayıflamayı Sağlayan En Etkili 5 Diyet

Yapılan Yanlışlar

Kendi kendine diyete başlayan bir kişinin, uzun süreli açlıklar veya daha sağlıksız yollara başvurarak zayıflamaya çalışması çok tehlikelidir. Örnek olarak, uzman yardımı olmadan, kendi kendine haftada 3 kilo kaybeden bir kişi, birkaç hafta sonra onu 5 kilo olarak geri alabilir. Bu sadece ağırlık kazanımı değil, aynı zamanda bozulan bir metabolizmanın habercisidir.

Mucize sebze veya meyvelere başvurmak da sadece vakit kaybı olarak kalacaktır. Zamanında çok yakın bir tanıdığım, tüm uyarılara rağmen, ananasın göbek erittiği bilgisine dayanarak sürekli ananas tüketti. Bir uzmandan tavsiye almayı ısrarla reddediyordu.Haftalar sonra gözle görülür bir fark gördüğümde gerçekten şaşırmıştım. Doktora gidip kan tahlili yaptırması konusundaki ısrarlarıma dayanamadı. Arkadaşım aslında diyabet hastasıymış ve sürekli ananas yemek kan şekerini çok yükseltiyormuş. Ananas yüzünden değil, Diyabet hastalığı yüzünden zayıflıyormuş. Oysa ananas yemeye başlamadan önce bir diyetisyene danışmayı kabul etseydi, belki diyabet hastalığı en başından fark edilecekti, belki ilaç tedavisine gerek kalmadan şekerinin önüne geçilebilecekti.

Ne yapılmalı?

Zayıflama veya başka bir beslenme probleminde mutlaka bir diyetisyene başvurulmalı. Gerekli tahliller ve ölçümler yapıldıktan sonra, diyetisyenin önerileri ve oluşturduğu program doğrultusunda hareket edilmeli. Her şeyin daha kolay ve kalıcı olduğu anlaşılacaktır. Sağlık şakaya gelmez.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *