«
 1. Ana sayfa
 2. SAĞLIK
 3. Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

  Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Kas ağrıları için tedaviler ve kas ağrılarınızı azaltmak için uygulayabileceğiniz basit yöntem ve teknikler mevcuttur; ancak bunlardan bahsetmeden önce kas ağrıları ne kadar sürer, spor sonrası kas ağrısı nasıl tedavi edilir, kas ağrısı nedir? Gibi akla takılan soruların yanıtlarını vermekte yarar vardır.

Kas Ağrısı (Miyalji/fibromiyalji) Nedir, Nasıl Oluşur?

Halk arasında yaygın adıyla, kas ağrısı, bilimsel adıyla fibromiyalji ya da miyaljiye sebep olan birçok etmen vardır. Bilhassa bireylerin omuz çevresi, boyun, sırtın tamamı ya da bir kısmı, kalçalar, kollar ve eklemlerde oluşan kas ya da eklem bazlı oluşan ağrılardır. Her yaş grubundan insan bu tarz kas ağrısı durumlarıyla karşılaşabilirler. En büyük belirtileri;

 • Sabahları kollar, bacaklar ya da boyunda tutulmalar
 • Aşırı derecede yorgunluk hissi
 • Devamlı olarak vücudun belirli bölgelerinde ağrılar ve kasılmalar
 • Vücudun bazı bölümlerinde; yanma hissi, batmalar, kas sıkışmaları ve kasılmalar
 • Aşırı soğuk ve nemli hava koşulları
 • Dikkat dağınıklığı
 • Adet dönemlerinde normalden fazla gerginlik ve ağrılar

Bu hastalığın en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Kas ağrısına (fibromiyalji) henüz neden olan durumlar kesin olarak tanımlanabilmiş değildir. Ancak bu rahatsızlığın belirtilerini gösteren kişilerde hastalık nedeni olarak ileri sürülen sebepler ve şikayetlerin başında şunlar gelmektedir;

 • Gündelik hayatta çok fazla stres
 • Uyku bozuklukları
 • Kaygı, karamsarlık ve depresyon gibi ruhsal bunalımlar
 • Romatizma kaynaklı bazı rahatsızlıklar
 • Çeşitli hormonal ya da başka hasatlıklar
 • Yanlış ve bilinçsiz yapılan spor

Gibi birçok nedene sahip olabilir. Bu hastalık oldukça kısa sürelerde geçebileceği gibi bazen uzunca bir zaman etkisini gösterebilir. Günler, haftalar ve hatta aylarca etkileri görülebilir. Herkeste aynı belirtiler görülmez ancak bu belirtilerden biri ya da birkaçından şikâyetçiyseniz doktora görünmenizde büyük fayda vardır. Çünkü sorunun tam olarak ne tür bir sorundan kaynaklandığı uzun süren muayenelerle öğrenilebilir ve ancak bu uzun süren araştırmalarla kas ağrısı tedavisi ne başlanabilir.

Kas Ağrısı Tedavisi İçin Öneriler:

Kas ağrıları, vücudun belirli kısımlarında kasılmalar, tutulmalar ve krampların aşırı derecede arttığı durumlarda ilk uygulamanız gereken şeylerden birsi bol bol su tüketiminde bulunmaktır. Çünkü kaslarda karşılaşılan bu tip sorunların temelinde ve birçok hastalığın başlangıcında karşılaşılan en büyük eksiklik vücudun yeteri kadar su oranına sahip olmaması ve yeterli miktarlarda su tüketilmemesidir. Bununla beraber yapılan en büyük yanlışlardan birisi vücudun aşırı derecede hareketsiz bırakılması ve ani yapılan hareketlerdir.

Kas ağrılarının tedavisi ve ağrıların azalması için bilinen birçok yöntem vardır bunlardan en etkili ve doğal olan bazı yöntemleri sizler için derledik. Eğer bu tavsiyelere uyarsanız kas ağrılarından %70 oranında kurtulursunuz fakat unutulmamalıdır ki bu tip kas ağrısı belirtilerine sahipseniz mutlaka uzman bir doktora görünmenizi de şiddetle tavsiye ederiz şayet zamanında ve gerekli tedavi uygulanmazsa vücudunuzdaki bu tip ağrılar sizin kalıcı birçok vücut rahatsızlığına sahip olmanıza neden olur. Kas ağrısına iyi gelen yöntemler;

 • Soğuk Tedavi: Birçok spor yaralanmalarında da kullanılan soğuk tampon tedavisi oldukça etkili bir yöntemdir. Yapmanız gereken yalnızca yeni oluşmuş çarpma ya da kas ağrıları için birkaç buzu bir bez ya da bez benzeri bir şeye sararak ağrıyan yere 10 dakika kadar uygulayın. Ağrının azaldığını göreceksiniz.
 • Bitki Çayları Tüketin: Özellikle papatya, rezene vb. birçok bitki çayı vücudu rahatlatması ve gevşetmesiyle bilinen en önemli bitkilerdir. Bu çayları yatmadan önce geceleri içerseniz daha rahat bir uyku çekmeniz kolaylaşır.
 • Masaj: Ağrıyan bölgeyi incitmeyecek şekilde hafif hafif rahatlatıcı masajlar yaparak ağrılardan büyük oranda kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *