«
  1. Ana sayfa
  2. DİYET
  3. Diyet Yaparken Kasların Erimesi

Diyet Yaparken Kasların Erimesi

Diyet Yaparken Kasların Erimesi

Diyet yaparken kasların erimesi çok karşılaşılan sorunlardandır. Özellikle bilinçsiz yapılan diyetlerin vücuda en büyük zararlarından birisidir kas erimesi.

Kas erimesi nasıl olur?

Zayıflama diyetlerinde yapılan en büyük hatadır. Her kişinin kendi vücuduna göre alması gereken günlük kalori miktarı vardır. Eğer kişi yanlış diyet yaparsa ve alması gereken kalorinin altında alırsa vücutta beklenmeyen ve istenmeyen olaylar meydana gelir. Yaptığımız diyetlerde bütün besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda almalıyız.

Vücut enerjisi nasıl üretir?

Vücut enerjisini ilk olarak karbonhidratları, ikinci olarak yağları en son ise proteinleri parçalayarak üretir. Eğer günlük diyetimizde yeterli miktarda karbonhidrat olmazsa vücut yağları kullanır. Yağlar bittikten sonra ise proteinleri parçalamaya başlar. Bu da kas erimesini meydana getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzman Tavsiyesi Alarak Diyete Başlamak

Proteinlerin görevleri nelerdir?

Protein kelimesinin anlamı ” Yaşayan varlıklar için elzem azotlu öge.” dir. Proteinlerin vücuttaki temel görevi yapım ve onarımdır. Hücrelerin çoğalması, büyümesi için protein gereklidir. Vücuttaki hücrelerin çoğunluğunu proteinler oluşturur ve bu hücreler sürekli yenilenmektedir. Vücutta protein deposu olmadığından günlük olarak protein alınması zorunludur. Kaslar da proteinlerden oluşur.

Sağlıklı Diyet Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı diyet tüm besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda içermelidir. Yapılan en büyük yanlış karbonhidratların kilo aldıracağını düşünerek kişi günlük diyetinde karbonhidrat alımını kısarak vücudun enerji yönünü yağlara çevirir. Eğer yağ alımı da kısıtlanırsa vücut, bu sefer enerji ihtiyacını karbonhidrat ve yağlardan karşılayamadığı için yönünü tamamen proteinlerden karşılar. Bu da kas erimesi olarak karşımıza çıkar. Tartıda kişi kilo verdiğini görür fakat giden kilonun çoğu vücuttaki birikmiş yağlardan değil kaslardan gitmiştir. Bu da kişide hastalıkların oluşmasına neden olur. Zamanla kişi en ufak fiziksel aktiviteyi yaparken yorulduğunu fark eder belki de daha sonra hareket edemeyecek hale gelir.

Nasıl Diyet Uygulanmalı?

Zayıflamak isteyen kişi bir uzmandan yardım alarak bazal metabolizma hızına göre günlük alması gereken kalori miktarını ayarlamalıdır. Bu kalori miktarına göre günlük olarak alınması gereken tüm besin ögelerini yeterli ve dengeli miktarda içeren bir diyet programı oluşturulmalıdır. Kişi eğer bu diyetin yanında günlük olarak egzersiz yaparsa verdiği kiloların çoğu vücutta birikmiş yağlardan gider. Kas kütlesi korunmuş belki de arttırılmış olur.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *