«
 1. Ana sayfa
 2. SAĞLIK
 3. Bakteriyel Vajinoz Tedavisi, Doğal Tedavi Yöntemleri

Bakteriyel Vajinoz Tedavisi, Doğal Tedavi Yöntemleri

Bakteriyel Vajinoz Tedavisi

Bakteriyel vajinoz için doğal tedavi yöntemleri ile hastalığa çare bulabilirsiniz. Bir enfeksiyon hastalığı olan bakteriyel vajinozis, farklı tedavilerle iyileşebilmektedir. İleri düzeyde oluşmuş olan rahatsızlıklar için doktor muayenesine gitmeniz gerekmektedir. Bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri koruyucu ve tedaviyi destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Bakteriyel Vajinoz Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Bakteriyel vajinozis; vajinada oluşan bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Vajina bölgesine biriken bakterilerin büyümesi sonucunda meydana gelmektedir. Tehlikeli bir durum teşkil etmemesine rağmen çok uzun süre müdahale edilmezse rahatsızlık verici belirtiler gösterebilmektedir.
Bakteriyel vajinozis tedavisi için mutlaka bir jinekolog muayenesine gidilmelidir. Çünkü bu hastalığın altında yatan farklı bir hastalık olabilmektedir. Kadınlarda mantar enfeksiyonlarına oranla çok daha az görülmektedir. Bu hastalığın tedavi edilmemesi ve ilerlemesi durumunda;

 • Gebelik komplikasyonları
 • Kısırlık
 • Pelvik iltihabı gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

Bakteriyle vajinozis belirtisi akıntı şeklinde kendini göstermektedir. Bu belirti görüldüğünde akıntının rengi biraz farklı ve akıntıdan gelen koku rahatsızlık verici olmaktadır. Bunun yanı sıra bir diğer belirti vajina bölgesine sürekli olarak hissedilen kaşıntıdır. Bakteriyel vajinozis hastalığının oluşum nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Aşırı sigara kullanımı
 • Çok fazla antibiyotik içilmesi
 • Vajinal bölgenin sürekli olan temizlenmesi

Bakteriyel Vajinoz İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bakteriyel vajinoz tedavisi için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle vajinal bölgede oluşan enfeksiyonu hafifletebilir ve koruyucu önlemler alabilirsiniz. Bu doğal tedavilerden bazıları şu şekildedir;

 • Doğal Yoğurt: Bakteriyel vajinozis için en etkili tedavi yöntemlerinden olan doğal yoğurt, zengin probiyotik içeriğiyle kalıcı çözümler sunmaktadır. Doğal yoğurt tüketerek ya da bölgesel uygulama ile enfeksiyonla savaşabilirsiniz.
 • Çay Ağacı Yağı: Bu yağ anti bakteriyel ve antifungal özellikleri ile bakteriyel vajinoz bitkisel tedavi olarak tercih edilmektedir. Vajina bölgesine uyguladığınızda enfeksiyonu durdurmasının yanı sıra kötü koku problemini de ortadan kaldırmaktadır.
 • Elma Sirkesi: Bu doğal yöntemle vajina bölgenizin pH seviyesini dengeleyebilirsiniz. Enfeksiyonu ve kaşıntıyı azaltmadan oldukça etkili bir yöntemdir. Bakteri üremesini azaltır ve enfeksiyonu kontrol altına alır. Elma sirkesi tedavisi için 2 bardak elma sirkesini ılık su dolu bir küvet içerisine dökün ve yaklaşık 20 dakika boyunca içerisinde oturun.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Hem sağlık hem de kozmetikte kullanılan bir yağdır. Antimikrobiyal özelliği sayesinde pH seviyesini ve vajinal florayı düzenler. Bu sayede enfeksiyon seviyesini azaltır. Bir adet tamponu Hindistan cevizi yağına batırın ve yerleştirin. 30 dakika boyunca tamponu çıkarmayın.
 • Sarımsak: Sarımsakta bulunan sülfür, anti mikrobiyal bir özellik kazandırmıştır. Bu sayede vajinal enfeksiyonlarda oldukça yararlı bir etki sağlamaktadır. Sarımsağı hem yiyebilir hem de bölgesel olarak uygulayabilirsiniz.
 • Keklik Otu Yağı: Özellikle Hindistan cevizi yağı ile kullanımında oldukça etkili bir tedavi sunmaktadır. Hindistan cevizi yağıyla karıştırarak, pamuk yardımı ile bölgesel uygulama yapabilirsiniz.

Hamilelikte Bakteriyel Vajinozis Tedavi Yöntemleri Hangileridir?

Bakteriyel vajinozis gebeliğe engel mi? birçok anne adayı tarafından merak edilen bir sorudur. Bakteriyel vajinozis tehlikeli bir hastalık değildir. Fakat ilerlemesi durumunda kısırlığa yol açabilmektedir. Bu sebeple bu hastalığa karşı bilinçli olunması ve önlemler alınması oldukça önemlidir.
Hamile kadınlarda özellikle doğum öncesi ve sonrası dönemlerde bakteriyel vajinozis görülebilmektedir. Hamilelik döneminde oluşan bakteriyel vajinozis için doktora gidilmesi büyük önem taşımaktadır. Doktorlar tarafından tavsiye edilen bazı tedavi yöntemleri şu şekildedir;
Bazı doktorlar reçeteli topikal krem ya da antibiyotik tedavisi önermektedir.
Bazı doktorlar antibiyotik kullanımının doğru olmadığını düşünmektedir.
Bebeğin zarar görmemesi adına bazı doktorlar metronidazol ya da klindamisin içeren antibiyotikler önermektedir.

 

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *