«
  1. Ana sayfa
  2. MODA
  3. YENİ YILIN KUMAŞ TRENDLERİ

YENİ YILIN KUMAŞ TRENDLERİ

Yeni Yılın Kumaş Trendleri

Değişik dokularda ve şekillerde birçok kumaş türü bulunmaktadır. Viskon, basma, keten, şile bezi, ipek kumaş, şifon, organze, saten, şantuk, krep, jersey, kadife, kot, brokar, gabardin, tüvit, deri, süet ve tafta kullanılan kumaş türleridir. Hemen hemen hepsi yeni yılın kumaş trendleri arasındadır ve sık sık kullanılır.

Kumaşların Kullanım Alanları

Viskon kumaş genellikler hamile kıyafetlerinde kullanılır çünkü sentetik ve polyester içermez. Güneşte renk atmaz ve ter emici özelliği vardır. Basma kumaş pamuklu dokusu sayesinde vücudu tahriş etmez genellikle yazın etek ve elbiselerde kadınların en çok tercih ettiği kumaşlardır. Keten kumaş ise yaz aylarının vazgeçilmezidir. Çok kırışan bir kumaştır ancak toz tutmaz, serinletici ve nem emici özelliklere sahiptir. Şile bezi rahat, ucuz, ince, ter emici ve sağlıklı doğal bir kumaş olmasından ötürü çok tercih edilmektedir. İpek kumaş çok sağlam ve güzel bir görüntüsü olmasına rağmen çabuk kırışır ve güneşte rengi çabuk solar. Şifon kumaş genelde uçuş uçuş elbiselerde ve fularlar da tercih ediliyor. Astarsız kullanılmaz. Organze kumaş ince, seyrek dokulu, şeffaf ve parlaktır. Günlük hayatta kullanılmaz. Gelinliklerde ve abiyelerde kullanılır. Saten kumaş kullanım alanı çok geniş ve popülerdir ancak çok kir tutan bir kumaş olduğu için kullanımı zordur. Şantuk kumaş kendinden desenli çizgileri bulunur. Organze kumaş gibi gelinlik ve gece kıyafetlerinde kullanılır. Yani kısacası yeni yılın kumaş trendleri arasında hepsini göreceğiz.

Hangi kumaş ne zaman giyilmeli? Pamuklu kumaş yaz aylarında, patiska kumaş yaz aylarında, keten kumaş yaz aylarında, yün kumaş kış aylarında, kadife kumaş sonbahar ve kış aylarında, ipek kumaş yaz aylarında, deri kumaş kış aylarında, viskon kumaş yaz aylarında ve saten kumaş yaz aylarında kullanılmaktadır.

Kumaş Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Polyester satın alabileceğiniz en tehlikeli kumaştır. Çünkü naylon ve plastikten üretilmiştir. Çeşitli cilt ve kadın hastalıklarına sebep olmaktadır bu sebeple kimyasal maddelerden uzak durmak ve tamamen doğal kumaşlar almak istiyorsanız alabileceğiniz bazı doğal kumaşlar şunlardır;

  • Pamuk
  • İpek
  • Keten
  • Kenevir
  • Yün
  • Kaşmir

Bu kumaşlar her zaman olduğu gibi bu sene de yeni yılın kumaş trendleri arasındadırlar.

Kumaşların temizliği nasıl olmalıdır;

Mümkün olduğunca kuru temizlemeden kaçın, doğal yöntemlerle temizlemeye çalışın. Saf su kullanarak ve organik giysiler giyerek hayatınızı daha sağlıklı geçirmeniz için iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *