«
 1. Ana sayfa
 2. DOĞAL TEDAVİLER
 3. Mısır Püskülü Çayı Faydaları ve Zararları

Mısır Püskülü Çayı Faydaları ve Zararları

Mısır Püskülü Çayı Faydaları ve Zararları, Nasıl Tüketilir?

Mısır püskülünün faydaları birçok insanın sandığının aksine oldukça fazladır. Genellikle mısır alındıktan sonra çöpe atılan sarı püsküller aslında tam anlamıyla bir vitamin kaynağıdır. Özellikle C ve K vitamini açısından çok zengin olan sarı püsküller; aynı zamanda içinde fazlaca potasyum ve antioksidan madde de barındırır. Özellikle Asya bölgelerinde oldukça tüketimi yaygın olan mısır püskülleri, günümüzde de birçok bölgede kullanılmaya devam edilmektedir. Belirli hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra genel sağlığı arttırmak içinde kullanılan hem ucuz hem pratik bir yoldur.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğal bir sağlık kaynağı olan mısır püskülünün faydaları oldukça fazladır. Özellikle mısır püskülü çayının birçok derde deva olduğu bilinmektedir. Buna göre mısır püskülü çayının faydaları şunlardır;

 • C vitamini açısından oldukça zengin olan mısır püskülü, kalp rahatsızlıklarının artmasına ve vücutta dolaşan zararlı maddelerin yayılmasına engel olur. Ayrıca kan dolaşımı üzerinde de hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.
 • Özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerin sık sık tüketmesi gereken bir bitkidir. İçeriğindeki bazı maddeler sayesinde tansiyonu düşürmeye yardımcıdır.
 • Kan şekeri olan kişilerin insülin seviyelerini yükselterek kan şekerinin azalmasını sağlar.
 • Gut hastalarının ağrılarını yüksek oranda azalttığı bilinmektedir. Günde yaklaşık 3 bardak tüketimi gut hastalarının ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.
 • Uykuda altını ıslatma problemi olan çocukların günde 1 bardak ve gece yatmadan önce içmeleri tavsiye edilir.
 • Böbreklerde oluşan rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Bu yüzden özellikle böbrek taşı, iltihap ya da idrar yolu rahatsızlıkları gibi durumlarda uzmanlar tarafından mısır püskülü çayı içmeleri önerilmektedir.
 • Sindirime yardımcı olur.
 • İçinde bulunan K vitamini sayesinde aşırı kanaması olan kişilerin kanamalarının azalmasını sağlar.
 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağladığı için bilinen en iyi idrar söktürücü bitkilerden birisidir.
 • Ciltte oluşan sorunların giderilmesine yardımcı olur. Özellikle çiban tedavisinde iyi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra sinek ısırıklarında ve bazı kaşıntılarda etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

Mısır Püskülü Çayının Zararları Nelerdir?

Mısır püskülü çayının bilinen zararları aşırı tüketime bağlı olarak görülür. Özellikle diyabet hastalarının kan şekerini düşürmek için kullandığı mısır püskülü çayı aşırı tüketilirse, kandaki şekerin bir anda düşmesine sebep olur. Böylece kan şekeri hızla düşen bir kişinin enerji seviyesi de oldukça düşer. Buna ek olarak mısıra ya da mısır nişastasına alerjisi olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Kullanan kişide döküntü tarzı yaralara sebep olabilir. Ayrıca içindeki bazı uyaranlar yüzünden hamile kadınların kasılmalarını arttıracağından dolayı erken doğuma sebebiyet verebilir. Bu yüzden aşırı tüketimi önerilmemektedir.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?

Mısır püskülü çayı yapmak için, öncelikle taze mısır püskülü olması gerekmektedir. Beklemiş püsküller çay yapımı için çok fazla tavsiye edilmez. Bir yemek kaşığı kadar mısır püskülünü öncelikle soğuk suda bir güzel yıkamak gerekir. Daha sonra 1 bardak suyun içine atılarak kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılarak, püsküller süzülmeden suyun içerisinde 15 ila 20 dakika arasında demlemeye bırakılır. Çayınızı ılıdıktan sonra içebilirsiniz. İsterseniz içine 1 tatlı kaşığı bal da ilave edilebilir.

Yaptığınız bu çayı buzdolabında saklayarak 2 gün boyunca tüketebilirsiniz. Günde 2 ya da 3 bardak içilmesi tavsiye edilen mısır çayı, aşırıya kaçmadan her gün tüketilebilir. Ancak belirli bir hastalığınız varsa ve düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, mısır püskülü çayının herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını uzmanınıza danışmalısınız. Bitkilerin içerisinde bulunan bazı maddeler bazı ilaçlarla etkileşime girerek yan etkiye sebebiyet verebilir bu yüzden dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *