«
 1. Ana sayfa
 2. GÜZELLİK
 3. Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır ?

Kişiye uygun doğru makyaj seçimi yapmak, makyaj konusunda en önemli kavramlardan birisidir. Çünkü yapılan makyaj; kişinin yüz tipine uymadığı ve düzgün yapılmadığı takdirde rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Ayrıca her makyaj tonu herkes için aynı oranda güzel durmaz. Kişinin cilt tipine ve cilt rengine göre doğru makyaj ürünlerinin seçilerek, makyajın ona göre yapılması gerekmektedir. Birçok kadın makyaj ürünü seçerken, yanlış ürünleri alarak hem boşa zaman hem de boşa para harcamış oluyorlar. Bunun önüne geçmek için doğru makyaj yöntemlerinin araştırılması gerekmektedir. Makyajın kişide estetik durması ancak doğru makyaj tekniklerinin uygulanması ile elde edilir.

Günümüzde sosyal yaşantının hızlanması ile kadınların en çok tercih ettiği ürünlerin başında makyaj ürünlerinin gelmesi, makyaj konusunda birçok detayın bilinmesi ihtiyacını doğurmuştur. Solgun yüz hatlarını kapatmak ve cilt kusurlarını örtmek makyajın kadınlar için sunduğu en önemli hususlardır. Herhangi bir cilt kusuru olmasa da bakımlı olmak isteyen birçok kadın günlük olarak makyaj yapmak ister. Bu yüzden her gün kullanılacak olan makyaj ürünlerinin ve makyaj türünün doğru seçilmesi gerekmektedir. Sonuçta her gün cildinize uygulayacağınız malzemeler mevzu bahistir. Bu yüzden kimyasal içerikleri en az olan, paraben gibi zararlı içeriğe sahip olmayan malzemeleri seçmek doğru makyaj yapımı için gereken en önemli adımlardan birisidir.

Doğru Makyaj Yapmanın Adımları Nelerdir?

Doğru makyaj teknikleri, özellikle sık makyaj yapan kadınların en çok merak ettikleri konulardan biridir. Doğru makyaj ile ciltte doğal bir görünüme sahip olan kadınlar, gün boyu aydınlanmış ve bakımlı görünen ciltleri ile spot ışıklarını üzerlerinde hissedebilirler. Bu yüzden doğru makyaj tekniklerinin bilinmesi ve günlük makyaj rutinlerinde kullanmaları, kadınların hayatında büyük yere sahiptir. Buna göre;

 • Doğru makyaj için; öncelikle cilde en uygun temizleyicinin seçilmesi gerekir. Bunun için cilt yapınızı eczanelerden kolaylıkla öğrenebilir ve cilt yapınıza en uygun temizlik ürününü seçebilirsiniz.
 • Cildinize güneş koruyucu sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Güneşin yaydığı zararlı ışınlardan cildinizi koruyarak, cildin dengesinin bozulmasını engellemelisiniz.
 • Seçtiğiniz fondötenin cildinizin rengi ile uyumlu olmasına dikkat edin. Bunun için fondöten alırken güneş ışığının yoğun olduğu yerlerde deneme yapın. Mağazaların yoğun ışıkları sizin için yanıltıcı olabilir.
 • Pudra kullanımı da dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisidir. Eğer fondöten üzerine kullanılacaksa şeffaf olan pudralar, eğer fondöten kullanılmayacak ise cilt teni ile uyumlu pudralar tercih edilmelidir.

Yeni Başlayanlar için Doğru Makyaj Önerileri

Makyaj yapmaya yeni başlayan kişiler için doğru makyaj önerileri, birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Henüz makyaj yapma konusunda herhangi bir bilgiye sahip olmayan kişilerin yapmaları gereken en önemli adım kendi cilt tiplerini öğrenmeleri gerektiğidir. Bunun amacı kullanılacak olan makyaj malzemeleri, nemlendiricileri ve temizleyicileri cilt tipi ile uyumlu olarak seçmektir. Sırası ile uygulanacak olan adımlar;

 • Uygun cilt temizleyici ile cildi temizlemek,
 • Cildin yağ dengesine uyumlu nemlendirici ile cildi güzelce nemlendirmek,
 • Günlük makyaj kullanılacaksa, fondöten yerine cilde uygun olan BB kremler kullanılabilir.
 • Kullanılan fondöten ya da BB Kremi ciltte kalıntı bırakmadan her bölgeye eşit şekilde uygulamak,
 • Yumuşak uçlu fırça ile elmacık kemiklerine hafif tonda allık uygulamak,
 • Göz makyajı için soft veya ten rengi farlar tercih edilerek, düzgün dağılımlı olarak uygulamak gerekir. Bu adımları sırayla uygulayan kişiler; hem doğal bir görünüm elde etmiş olurlar hem de yaptıkları makyajları günlük olarak kullanabilirler.

Evde Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Doğru makyaj yapmak için evde uygulanabilecek bir kaç püf nokta ile kadınlar kendi makyajlarını hiç kimseye ihtiyaç duymadan kolayca yapabilirler. Ayrıca her gün makyaj yaptırmak için güzellik merkezlerine gidilemeyeceği için kadınların belli başlı bilgileri edinerek, evde doğru makyaj yapımını öğrenmesi gereklidir. Bu sayede kısa zamanda, küçük detaylarla estetik ve bakımlı görünmek çok kolay hale gelir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri fondöten uygulamasıdır. Işığın bol olduğu alanlarda fondöteninizi nemli cildinize kalıntı bırakmadan uygulamanız gerekmektedir. Ciltte kalan fondöten parçaları pek hoş gözükmez.

Diğer unsur ise; far kullanımıdır. Yaptığınız makyaj günlük bir makyaj ise soft renkler tercih edilmelidir. Eğer bir davete ya da partiye gidecekseniz daha koyu renkler kullanabilirsiniz. Fırça ile far sürmekte zorlanan kişiler, parmakları yardımı ile farı göz kapaklarına dağıtabilirler. Ayrıca makyajın türüne göre seçilecek rujlara da dikkat etmek gerekir. Çok hafif bir makyaja koyu bir renk ruj uygulanamayacağı gibi, ağır bir makyaja da çok hafif renklerin kullanılması önerilmez. Bu tavsiyeler doğrultusunda; siz de evde doğru makyajınızı uygulayabilir ve gün boyu bakımlı kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *