«
 1. Ana sayfa
 2. DOĞAL TEDAVİLER
 3. Maydanoz Çayı Faydaları ve Zararları

Maydanoz Çayı Faydaları ve Zararları

Maydanoz Çayı Faydaları ve Zararları

Maydanoz sapı çayı, her an elimizin altında olan, aslında sürekli tüketme imkânımızın olduğu sağlıklı ve doğal çaylardan birisidir. Hoş kokusu ve hafif bir tadı olan maydanoz; aslında sofralarımızın hiç de yabancı olmadığı bir bitkidir. Gerek salatalar olsun gerek yemekler birçok alanda aşina olduğumuz bu bitki vitamin bakımından da oldukça zengindir. Bilinen en önemli vitamin değerleri A,K ve C vitaminleridir. Bu vitamin eksikliklerinin birçoğunu maydanoz, tek başına karşılayabilmektedir. Sofralardan eksik etmediğimiz bu bitki, ayrıca çay olarak da tüketilmesiyle de halk arasında oldukça ünlüdür. Hafif tadıyla çayı içen kişinin ağzında güzel bir tat bırakır. Ayrıca çay olarak tüketilen maydanozun birçok rahatsızlığa faydası olduğu da bilinmektedir.

Maydanoz Çayının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Vücuda birçok faydası olan maydanoz çayı, elde edilmesi açısından da çok kolay bir bitkidir. Yılın her zamanı rahatlıkla her yerde bulunabilmektedir. Düzenli tüketildiğinde maydanoz çayının faydaları şunlardır;

 • Böbrekte ve safrada oluşan taşların tedavisinde kullanılır.
 • Vitamin eksikliğinin görüldüğü durumlarda takviye olarak verilir.
 • Demir eksikliğinin giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Antioksidan olarak bilinir.
 • C vitamini açısından zengindir.
 • Kanserden korunmayı sağlar.
 • Kalp hastalıklarına iyi gelir.
 • Folik asit oranı yüksektir.
 • Bilinen en iyi idrar söktürücülerdendir.
 • Vücutta ödem oluşmasını engeller.
 • Kadınlarda regl dönemi sancılarına iyi gelir.
 • Safra hastaları olan kişilere iyi geldiği bilinmektedir.
 • Sindirime faydalı olduğu bilinmektedir.

Maydanoz Çayının Zararları Var Mıdır?

Maydanoz çayının bilinen yan etkileri, çok az olmakla birlikte herkes de aynı etkiyi göstermemektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi maydanoz çayının da aşırı tüketimi ile oluşabilecek zararları mevcuttur. Buna göre maydanoz çayının zararları şunlardır;

 • Maydanoz çayının hamile kadınlar tarafından fazla tüketilmesi önerilmez. Düşük riskini arttırabileceği konusunda bazı doktorlar hem fikirdir. Çünkü içerisinde bulunan bazı uyarıcıların rahmi uyarma etkisi mevcuttur.
 • Aşırı miktarda tüketilen maydanoz çayı, kişilerde kusmaya veya bulantıya sebep olabilir. Bu yüzden kararında içmeye özen gösterilmelidir.
 • Maydanoz çayının sindirimi attırıcı özelliği sebebiyle, aşırı tüketimi kanlı dışkılara ya da ishale sebep olabilir.
 • Maydanoz çayının içinde bulunan çeşitli asitler sebebiyle özellikle böbrek iltihaplanması olan kişilerin tüketmekten kaçınması gerekir.

Maydanoz Çayı Nasıl Demlenir?

Doğal bir tedavi yöntemi olan maydanoz çayını demlemek, oldukça kolaydır. Hem yaş olarak hem de kuru olarak tüketebileceğiniz maydanoz çayı her mevsim rahatlıkla elde edilebilir. Ancak uzmanlar tarafından kuru maydanoz yerine taze maydanoz kullanımı önerilmektedir. Bir de maydanozu alırken çok iri yapraklı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Günümüzde, hormon ilaçların artmasıyla birçok bitki türü tüketen kişiye yarardan çok zarar vermektedir.

Bu yüzden daha ufak yapraklı maydanoz almaya dikkat etmelisiniz. Maydanoz çayı hazırlamak için; bir su bardağı kadar kaynamış suya 3 çay kaşığı kadar kıyılmış maydanoz ilave edin. Kıyılmış maydanozları ilave ettikten sonra bardağın ağzını çay tabağı ile kapatarak 5 dakika dinlenmesini bekleyin. İlk kez maydanoz çayını tüketecek olanlar için birkaç damla limon sıkılması tavsiye edilir. Böylece ağzınızda daha hoş bir tadın kalması sağlanabilir.

Maydanoz Çayı Ne Kadar Tüketilmelidir?

Maydanoz çayının günlük olarak tüketilmesi gereken miktar yaklaşık 1 bardak kadardır. Maydanozun içerdiği vitaminler ve asitler sebebi ile aşırı tüketimi çeşitli yan etkilere sebep olabilir, o yüzden günlük tüketimine dikkat edilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekir. Ayrıca 15 gün boyunca düzenli olarak maydanoz çayı tüketen kişilerin sonraki 10 gün boyunca çaya ara vermesi gerekmektedir. Yoksa kişide uzun süreli kullanıma bağlı olarak bazı yan etkilere sebep olabilir.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *