«
 1. Ana sayfa
 2. CİLT BAKIMI
 3. Yaşlanan Cilt için Doğal Tedaviler

Yaşlanan Cilt için Doğal Tedaviler

Yaşlanan Cilt için Doğal Tedaviler

Doğal tedaviler ile yaşlanan ciltlere çözüm önerileri sayesinde cildinizi yenileyebilir, daha sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt yaşlanması hızında sadece genetikler etkili değildir. Dış etkenlerin cilt yaşlanmasında etkisi oldukça fazladır.
Diğer organlardan farklı olarak cildin yaşlanması genetik olarak içten ve çevresel faktörlerle dıştan olur. Dış yaşlanmada çevresel faktörlerin etkilediğini yaşlanmayı önlemek için doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Erken Cilt Yaşlanması Nedir, Sebepleri Nelerdir?

Kişilerin yaşam tarzları, yaşlanma kabusunu hızlandırır ve erken yaşlanan ciltlerde kırışıklıklar meydana gelir. Yaşlanan ciltte kırışıklığın yanı sıra renk değişikliği, sarkmalar, incelmeler ve kılcal damarlarda artış olduğu görülür. Ciltlerin erken yaşlanma nedenleri arasında en önemli faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sigara: Sigara kullanan kişilerin güzellikleri olumsuz yönde etkilenir ve ciltlerinde erken yaşlanma görülür. Sigara dumanından uzak durarak ve temiz bir çevrede yaşayarak cildinizin erken yaşlanmasını önleyebilirsiniz.
 • Alkol: Alkol tüketen kişilerin ciltlerinin daha erken yaşlandığı bilinmektedir.
 • Uykusuzluk: Uyku problemi yaşayan ve düzenli uyku uyumayan kişilerin ciltleri daha erken yaşlanır.
 • Uyku pozisyonu: Aynı pozisyonda uzun süre yüzükoyun yatan kişilerin yüz bölgelerinde daha çabuk kırışmalar görülür. Sırtüstü yatma alışkanlığı edinmek kırışıklığa sebebiyet vermeyen en doğru yatış şekli olur.
 • Stres: Stres ciltte kırışıklık oluşumuna sebep olan önemli bir etkendir. Erken cilt yaşlanmasını önlemek için stresten uzak durulması gerekir.
 • Güneş: Cildi yaşlandıran dış etkenlerin en önemlilerinden birisi güneştir. Cilt koruyucu kremler kullanmadan uzun süre güneşte kalan kişilerin ciltleri zarar görür ve erken yaşta derin kırışıklıklar başlar.

Cildin Yenilenmesi İçin Uygulanabilecek Bitkisel Yöntemler

Cilt yenilenmesi için yapılması gerekenler arasında hazırlanması en kolay olan doğal maskelerdir. Evlerinizde kolaylıkla hazırlayıp uygulayacağınız doğal maskelerin cilt koruyucu özellikleri oldukça fazladır. Bitkisel olarak hazırlanan maskelerin hazırlanması ve uygulanması oldukça kolay olan doğal ev tedavisi yöntemleridir.

İlginizi Çekebilir : CİLT LEKELERİNİN DOĞAL TEDAVİSİ

Yaşlanmayı Önleyecek Doğal Maskeler

Cildinizi yenilemek ve erken yaşlanmayı önlemek için yüz maskeleri uygulayabilirsiniz. Yüz maskeleri evde yapılan kolaylıkla uygulanabilen bitkisel çözümlerdir. Cildinizi yenilemek için evlerinizde uygulayabileceğiniz doğal yüz maskelerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Limon maskesi: 1 adet limon suyunu sıkarak iki kaşık bal ile karıştırmak sureti ile cilde uygulanabilir. Hafif masajlar yaparak cildinize uyguladığınız maskeyi 15 dakika bekletmeniz gerekir. Limon maskesinin güneşe maruz kalınmadan uygulanması gerektiği için gece yapılması önemlidir.

 • Papaya maskesi: Papaya maskesinin cildinizde ölü derileri gideren ve lekeleri yok eden etkisi olacaktır. Papaya maskesini yapmak için 1 dilim papaya ve 1 yemek kaşığı balı karıştırarak 2 ml limon suyu eklenmektedir. Hafif masajlar yaparak cilde uygulanan maskenin haftada 2 defa gece yatmadan önce yapılması önerilmektedir.

 

 • Muz maskesi: İçersinde bulunan onarıcı ve nemlendirici maddeler sayesinde yüzünüzde yenilenme olur. Özellikle mimikler sonucu oluşan küçük kırışıklıkların giderilmesinde oldukça etkili olan muz maskesi olgun muz ile yapılmalıdır.

 • Portakal kabuğu maskesi: Özellikle ciltte oluşan küçük lekeleri gideren maskenin yapımında 1 adet portakal kabuğu, 20 gram nohut unu ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanılır. Kurutulup toz haline getirilen portakal kabuğu nohut unu ve Hindistan cevizi yağı ile krema haline getirilir ve haftada üç kez 20 şer dakikalık sürelerde cilde uygulanır.

 •  Avokado maskesi: Cildi yenilemek için kullanılan avokado maskesi ayrıca ciltteki yüzeysel yanıkları, yaraları ve lekeleri azaltır. Olgunlaşmış olan yarım avokadoya 1 yemek kaşığı bal ve 30 ml süt kreması ilave edilerek yapılan maske cilt temizlendikten sonra ince bir tabaka halinde uygulanır.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *