«
  1. Ana sayfa
  2. CİLT BAKIMI
  3. YAĞLI CİLTLER İÇİN ÖNERİLER

YAĞLI CİLTLER İÇİN ÖNERİLER

Yağlı Ciltlerin Tedavisinin Tüm Püf Noktaları

Yağlı cilt problemleri yaşayanlara günümüzde sunulabilecek birçok yağlı ciltler için öneriler bulunmaktadır. Bu öneriler kimi zaman doğal yöntemler içerirken kimi zaman da kimyasal içerikten oluşabilmektedir. Yağlı cilde sahip olan bireyler yüzlerinin parlamasından ve yağlı cilt nedeniyle yaşadıkları sivilce problemlerinden mustariplerdir. Yağlı cildin geçirilmesi kolay olmakta ve bununla ilgili birçok püf noktası bulunmaktadır.

Evde Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Evde yağlı cilt bakımı yapmak oldukça kolaydır. Evde yapmış olduğunuz maske ve peelingler daha doğal olmaktadır. Evdeki malzemeyle bu sorunu çözmeniz hiç zor olmayacaktır. Öncelikle yağlı cilt nasıl temizlenir, bu halledilmelidir.

Yağlı Cilt İçin Temizleyici Yapmak İçin:

  • Bal
  • Limon
  • Yulaf ezmesi

Bu malzemelerin her birinden birer yemek kaşığı alarak kâseye koyunuz. Karışımı iyice karıştırarak dairesel yavaş hareketlerle masaj yaparak yüzünüze uygulayınız.

Yağlı ciltler için tonik önerileri

kişiler arasında çokça tercih edilen bir yöntemdir. Yeşil çay ile yapılan bu tonik oldukça basittir. Yeşil çay demlendikten sonra ılınmaya bırakılmalı ve boş bir sprey şişesine boşaltılmalıdır. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, ciltteki mikrop ve bakterileri de öldürmektedir. Bu spreyi sabah ve akşam kullanarak yüzünüzü bir pamuk ped ile silebilirsiniz.

Yağlı ciltler için krem önerileri

piyasada da birçok çeşidi bulunduğu gibi, evde de kolaylıkla hazırlanabilmektedir. Yağlı ciltlerin neme ihtiyacı yoktur gibi bir inanış hakimdir. Ancak yağlı ciltlerin de nemlendirilmesi gerekmektedir. Hatta nemlendirilmezse daha fazla sivilce oluşabilmektedir. Bu nedenden ötürü krem kullanması şarttır. Krem yerine evde kendiniz de nemlendirici yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan aloe vera jeli ve jojoba yağıdır. Yağlı ciltler gönül rahatlığıyla bu iki yağdan nemlendirici olarak faydalanabilmektedirler.
Evde yağlı ciltler için peeling yapımı sadece her evde bulunan birkaç malzemenin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Herkesin rahatlıkla yapabileceği bu peelingte şunlar vardır:

  • 2 yemek kaşığı su
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • 1 yemek kaşığı kabartma tozu

Bu malzemelerin hepsi bir kapta karıştırılmalıdır. Karıştırıp güzel bir karışım elde edikten sonra cildinize yapacağınız dairesel hareketlerle karışımı iyice yedirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde ciltte ölü derilerden kolayca kurtulabilirsiniz.
Cilt yağlanma nedenleri ortadan kaldırılırsa ve engel olunabilirse yaşanan yağlanma durumu hafifletilmiş olunabilir. Yanlış beslenme tarzı, kullanılan bazı ilaçlar, fazla yağlı, kızartmalı, baharatlı gıdaların yenmesi, kapatıcı ve fondöten kullanımı, cilt yağlı diye cildi sürekli temizleme isteği, hormonlar, ergenlik dönemi gibi durum ve sebepler yağlı cilde sebep olmaktadırlar.

Beslenme dikkat edilmeli, hormonlar doktor tarafından incelenmelidir. Yoğun kimyasal içerikli pudra, kapatıcı gibi kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Cilt yağlı diye kurutucu sabunlar kullanılarak ve defalarca yıkanarak cilt tahriş edilmemelidir. Cildin kimyasına uygun makyaj ürünleri ve kremler tercih edilmelidir.

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *