«
 1. Ana sayfa
 2. CİLT BAKIMI
 3. Yağlı Ciltler için En Etkili 8 Öneriler

Yağlı Ciltler için En Etkili 8 Öneriler

Yağlı Ciltler için En Etkili 8 Öneriler

Yağlı ciltlerle baş etmek sanıldığı kadar zor değildir. Cilt tipleri arasında en zor cilt tipi olarak bilinen yağlı cilt tipleri; doğru uygulamalar yapıldığında baş edilmesi kolay hale gelir. Bu yüzden kişinin öncelikle uygulayacağı yöntemleri belirli bir düzen içinde uygulaması ve sık sık farklı yolları denememesi tavsiye edilir. Bu durum cildinizi deneme tahtasına çevirmekten kurtarır ve sahip olduğu nem dengesinin bozulmasını engeller. Siz de yağlı bir cilde sahipseniz aşağıdaki yöntemleri uygulayarak cildinizle baş edebilirsiniz.

 • Fazla Temizlemeyin

Cildin sık sık temizlenmesi; yağlı cilde sahip olan bireylerin en fazla düştüğü hatalardan birisidir. Özellikle aşırı temizlik ürünlerinin kullanılması cildin sahip olduğu nem yapısını bozar ve pürüzlü bir görünüme sebep olur. Günde 2 kez ve nazik bir şekilde cilt temizliğinin yapılması, yağlı ciltler için yeterlidir. Aşırıya kaçmamak ve cilde sert davranmamak gerekir.

 • Cildi sakinleştirmek

Cildin yatışması için, toniklerden faydalanabilirsiniz. Temizlendiği halde hala yağlı görünüyorsa cildiniz, eczanelerden ya da uzman tavsiyesi ile aldığınız cilt yatıştırıcı tonikleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde aşırı yıkamanın önüne geçilerek, cildin yıpranması engellenmiş olur.

 • Nemlendirici Kullanın

Yağlı ciltler için nemlendirici kullanmak önemlidir. Cildim zaten yağlı diyerek nemlendirici kullanımını sakın ihmal etmeyin. Her cilt tipinde olduğu gibi yağlı ciltlerinde nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Aşırıya kaçılmadan nemlendirici kullanmak cildin nem dengesini kazanmasına yardımcı olacaktır. Tüm bölgelere uygulamak istemezseniz cildin sadece kuruyan bölgeleri için nemlendirici kullanabilirsiniz.

 • Kil Maskeleri

Doğal güzellik için kil maskeleri, yağlı ciltleri dengelemek için önemli bir unsurdur. Cildi yağlardan arındırarak doğal ve temiz bir görünüme kavuşturur. Bu yüzden düzenli olarak haftada 1 kez kil maskesinin yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 • Güneş Kremleri

Yağlı ciltlerle baş etmek için yağsız güneş kremleri, tercih edilmesi gerekir. Sırf cildiniz yağlı diye güneşe karşı cildi savunmasız bırakmak düşülebilecek en kötü hataların başında gelmektedir. Çünkü, güneşe karşı savunmasız hale gelen cildin nem dengesi bozulur ve cilt üzerinde huzursuz bir görünüm oluşmaya başlar. Bu yüzden yağsız güneş kremleri ya da uzmanlar tarafından önerilen jeller cildinizi güneşe karşı koruyarak, gelebilecek zararlardan korumuş olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ; EN ETKİLİ CİLT GENÇLEŞTİRİCİ 7 MASKE
 • Makyajınızı Mutlaka Temizleyin

Makyaj temizliği, yağlı ciltler için son derece önemli bir durumdur. Gözenekleri kapanmaya yatkın olan bu cilt tiplerinde kadınlar için makyajlarını temizlemeden yatmak; cilt üzerinde sorunlara neden olabilmektedir. Özellikle kapanan gözenekler sivilce oluşumu için mükemmel bir ortamdır. Bu yüzden, yapılan makyajın uzun süre ciltte bekletilmesi cildin yapısının bozulmasına sebep olduğu için tavsiye edilmez. Gece yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekir.

 •  Su için

Yağlı ciltlerle baş ederken su tüketimi asla ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Genellikle vücutta bulunan toksinleri temizlemekle sorumlu olan su, cildin nem dengesini sağlayarak oluşan cilt problemlerini en aza indirir. Düzenli olarak su içmek, cildin nem dengesini kazanmasını ve sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. Ayrıca yağlı ciltlerin, aşırı yağlanmasının da önüne geçer. Bu yüzden hayati önemi olan suyun, yağlı ciltlerle baş ederken mutlaka ihmal edilmemesi gereken bir unsur olduğu unutulmamalıdır.

 • Sağlıklı Beslenin

Yağlı ciltlerle başa çıkarken sağlıklı beslenme göz ardı edilmemelidir. Vücudun gerekenden fazla yağa sahip olması cilt üzerindeki yağlandırmayı arttır. Bu yüzden gereken vitamin ve minerallerin alınması ve gereksiz yağlı besinlerin tüketilmesinden kaçınılması gerekir. Ayrıca doğal beslenmek yağlı ciltler için önemlidir. İşlenmiş olan besinlerin, özellikle atıştırma bisküvi ve çerezlerin aşırı tüketimi, cilt üzerinde yağlanmaya sebep olur. Bu yüzden kişilerin sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

admin39 Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *